sadsad x
asdasd
8,00 TL
4,88 TL
%39 indirim
Kazancınız
:
3,12 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Bağrı Yanık Ömer Hakkında Bilgiler
Türü: Öykü Kitapları
Sayfa Sayısı: 110
ISBN: 9786059317634
Kapak: Ciltsiz
Mahmut Yesari
Mahmut Yesari
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Bağrı Yanık Ömer Kısa Özet

    Mahmut Yesari, 5 Mayıs 1895 tarihinde Elazığ´da doğdu. Miralay Fahrettin Bey’in oğlu, Osmanlı milli marşı Hamidiye´nin bestecisi Ahmet Necip Paşa´nın torunu, öykücü Afif Yesari’nin babasıdır. Soyadını, sol eliyle yazdığı için Yesari lakabı ile anılan Yesârî Mehmet Esad ile oğlu hattat Yesârizâde Mustafa İzzet dedelerinden almıştır. Yesârî Mehmet Esad´ın büyük dedesi ise döneminin ünlü müderrislerinden, Mekke kadılığı da yapmış olan Kazâbâdî Ahmet Efendi´dir.

    Reşat Nuri Güntekin ile birlikte çıkardığı *Kelebek (77 sayı, 1923-24)* olmak üzere *Resimli Her şey*, *Yedigün* ve *Yarımay* gibi dergilerde öyküler yayımladı, gazetelerde romanlar tefrika etti, telif ve uyarlama oyunlar yazdı. 1925 yılında yayımlanan Çoban Yıldızı adlı romanıyla üne kavuştu, 1927’de yayımlanan Çulluk adlı romanıyla ünü yaygınlaştı. Bu roman, kimilerince Türk edebiyatının ilk işçi romanı kabul edilir. Hikâye ve romanları Yarın, Her şey, Yedigün, Yarımay dergilerinde dizi halinde yayımlandı. Hikâyelerinin çoğu kitap olarak yayımlanmadı. Konularını yakın çevresinden, halkın günlük yaşamından aldı. Günlük gazetelerde edebiyat ve tiyatro alanında kısa tanıtım ve eleştirileri çıktı. Tiyatro uyarlamaları yaptı. Film senaryoları yazdı. Romanları dışında Yakacık Mektupları adıyla bir anılar-hikayeler kitabı ve Sürtük adlı oyunu en bilinen eserleridir. Yapıtlarından Bağrı Yanık Ömer de edebiyatımızın ilk çocuk romanı olarak bilinmektedir.

    Ömrünün son yıllarında kendinden 20 yaş küçük olan Cahit Uçuk ile evlendi. Mahmut Yesari, 16 Ağustos 1945 günü Yakacık Sanatoryumu’nda veremden öldü. Çamlıca’da Çakaldağı’ndaki aile mezarlığı’nda toprağa verildi.

Bağrı Yanık Ömer Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.