Kategoriler x

Çocuk Kitapları »

Edebiyat Kitapları »

Eğitim - Okula Yardımcı Kitaplar »

Gezi ve Rehber Kitapları »

Hobi & Oyuncak »

Kırtasiye »

KPSS Kitapları »

Psikolojik Kitaplar »

Sağlık Kitapları »

Tarih Kitapları »

Tüm Kategoriler »

Yayınevi Listesi »

Yazar Listesi »

Ay`a Giden Yolculuk

41,50 TL
27,81 TL

Ay’a Yolculuk, Amerikan bilimkurgusunun ve genel anlamda bilimkurgunun ilk o¨nemli metinlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Jules Verne’in *Ay’a Seyahat*inden yaklas¸ık 40 sene o¨nce, 1827 yılında hayata gelmis¸ bir metin olan politikacı George Tucker’ın *Ay’a Yolculuk*u, kendinden sonraki bilimkurgu metinlerine ve sosyal konularda kars¸ılas¸tırmalar yaparak bireysel u¨topyalarını kuran 19. yu¨zyıl u¨topyacılıgˆına da pek c¸ok ac¸ıdan o¨ncu¨lu¨k etmis¸ bir ilktir.

Yeniyi du¨s¸u¨nmek, sosyal ya da teknik yenilikleri incelemek ve kars¸ılas¸tırmak ic¸in Ay teması ile konuya bas¸lamak, tarih boyu bir gelenek olmus¸tur. Ulas¸ılabilecek en yakın du¨nya dıs¸ı go¨k cismi olus¸u, zamana ve gelecegˆe dair o¨gˆretici ve yo¨n go¨sterici bir rol u¨stlenis¸i, gerek falcılıkta gerekse ilk bilimsel faaliyetlerde daima bas¸ı c¸ekmesi u¨zerinden du¨s¸u¨nu¨ldu¨gˆu¨nde, hayalimizin sınırlarını zorladıgˆımız anda kendimizi Ay’ın yo¨ru¨ngesinde bulus¸umuz bir tesadu¨f olmasa gerek… Ay, tam da bu yo¨nu¨yle, u¨topyanın ve bilimkurgunun bebek adımlarını attıgˆı yerde en temel figu¨r oluvermis¸tir.

Biz de Fihrist ailesi olarak, bilimkurgunun temel tas¸larına odaklanmayı hedef belirledigˆimizde Ay’ın yo¨ru¨ngesine girmis¸ bulunduk. Bu yu¨zden, ilk gerc¸ek bilimkurgu sayılabilecek 1638 basımlı *Ay’daki Adam*ı ve bilimsel nitelikleri agˆır basan bilimkurgu ilklerinden olan 1869 yayım tarihli *Tugˆla Ay* kitabını ilk defa Tu¨rkc¸eye kazandırdık. Ay dizimizin bu anlamda 3. kitabı olan Ay’a Yolculuk’u, yine ilk kez Tu¨rkc¸eye c¸evirerek bir bu¨tu¨nlu¨gˆu¨ yakalamıs¸ olmanın mutlulugˆu ic¸erisindeyiz.
Size de keyifli okumalar dileriz.

O¨mer Alkan