sadsad x
asdasd

Atatürkçülük ve Sosyalizm

İleri Yayınları
9,26 TL
6,67 TL
%28 indirim
Kazancınız
:
2,59 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Atatürkçülük ve Sosyalizm Hakkında Bilgiler
Türü: Diğer
Sayfa Sayısı: 160
ISBN: 9789944109567
Kapak: Ciltsiz
Gökçe Fırat
Gökçe Fırat
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Atatürkçülük ve Sosyalizm Kısa Özet

  Kimi sosyalistler Kemalizmle Sosyalizm arasına bir ayrım koyarken ilk aşamanın Kemalizm olduğunu ondan sonra ise Sosyalizm aşamasının geleceğini söylemektedirler. Yani Kemalist Devrim tamamlanacak ve Sosyalizme ulaşılacaktır.

  Ancak bu bakış açısında Atatürkçülüğü geri, sosyalizmi ise daha ileri gören bir ima vardır. Ama Kemalizm Marksist-Leninist idarelerden daha dayanıklı çıktı ise, bu Kemalizmin daha doğru bir zeminde bulunmasındandır, yoksa daha az sosyalist olmasından değil.

  Biz tam tersini iddia ediyoruz, tüm Marksist-Leninist devrimler, Kemalizmden çok daha geri olduğu için daha önce yıkıldılar ve Kemalizm çok daha ileri olduğu için hâlâ ayakta. Nedeni de çok basit, Marksist-Leninistler idealize ettikleri bir proletarya diktatörlüğü kurmak için dünya tarihinden ve mücadelenin asıl ekseni olan ezen-ezilen ulus mücadelesinden kopmuşlardır ama Kemalizm tam da bu zeminde durduğu için hâlâ direnmektedir.

  Atatürk'ün ilk duruş noktası yani millet gerçeğine dayanması ve milliyetçiliği O'nun tek doğrusu değildir. Altı Ok'taki tüm ilkeler, değeri ancak günümüzde anlaşılan, bir dönemler çok geri gibi görülen taleplerdir. Atatürk'ün Altı Ok'u emperyalizme karşı milliyetçiliği, kapitalizme karşı devletçiliği ve halkçılığı, gericiliğe karşı laikliği savunan bir devrimci anlayıştır.

  Bu anlayışı 23'lü yıllardan bugüne incelersek Atatürk'ün Marksist-Leninist olmayarak aslında yeni tür bir sosyalizmi inşa ettiğini görebiliriz.

Atatürkçülük ve Sosyalizm Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.