sadsad x
asdasd

Atatürk, Nerimanov ve Kurtuluş Savaşımız

İleri Yayınları

Hüseyin Adıgüzel

16,00 TL
10,40 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
5,60 TL
Atatürk, Nerimanov ve Kurtuluş Savaşımız Hakkında Bilgiler
Türü: Mustafa Kemal Atatürk Kitapları
Sayfa Sayısı: 159
ISBN: 9789756288061
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2006
Hüseyin Adıgüzel
Hüseyin Adıgüzel
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Atatürk, Nerimanov ve Kurtuluş Savaşımız Kısa Özet

  Azerbaycan`da Kızıl Ordu birlikleri Müsavat Hükümeti`ni devirdiklten hemen sonra Bolşevik Devrim Komitesi hükümeti devralır. Hükümetin başına, Neriman Nerimanov Komitesi Başkanı olarak geçer.

  Nerimanov, Türkiye` de çok az tanınır. Oysa kendisi hem sosyalist Azerbaycan`ın ilk devlet başkanıdır, hem de Sovyetler Birliği`nin Merkez Komitesi üyesi. Lenin`in çok güvendiği ve fikirlerine önem verdiği büyük bir devrimcidir.

  Nerimanov`un az bilnen bir yanı ise, Kurtuluş Savaşı`na verdiği büyük destektir. Sovyetler Birliği`nin Ankara Hükümeti ile anlaşma imzalaması da, yaptığı yardım da aslında Nerimanov`un önerileri ile ve Lenin`in takdiri ile gerçekleşmiştir. Ve çok az bilinir ama, Sovyetler Birliği`nin Ankara`ya yaptığı yardım, aslında başta Azerbaycan olmak üzere Türk Cumhuriyetleri`nden toplanmıştır. Bir bakıma Türk`ün Türk`e yardımıdır.

  Fakat Lenin`in ölümünden sonra Moskova`ya çağrılan Nerimanov, tıpkı diğer Türk komünistleri gibi ortadan kaybolur. Ve tarihten adı silinir.

  Büyük Türk komünistleri`nin hayatlarını ve eserlerini ülkemize ve Türk insanına kazandırmak için çalışmalara başlayan yayınevimiz, bu dizinin ilk kitabı olara, Hüseyin Adıgüzel`in "Atatürk, Nerimanov ve Kurtuluş Savaşımız" adlı eserini sunmaktadır. 

 • 2. Hamur

Atatürk, Nerimanov ve Kurtuluş Savaşımız Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.