sadsad x
asdasd
18,52 TL
13,89 TL
%25 indirim
Kazancınız
:
4,63 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Atatürk, İslam ve Laiklik Hakkında Bilgiler
Türü: Araştırma - İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 1
ISBN: 9786058509221
Kapak: Ciltsiz
Sedat Şenermen
Sedat Şenermen
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Atatürk, İslam ve Laiklik Kısa Özet

  "Milletimiz din ve dil gibi kuvvetli iki fazilete maliktir. Bu faziletleri hiçbir kuvvet, milletimizin kalp ve vicdanından çekip alamamıştır ve alamaz."

  -Atatürk

  Atatürk'e göre, insan aklı ve zekası da, Allah insanlara verdiği çok önemli bir lütuftur. 17 Şubat 1923'te İzmir İktisat Kongresi'ni açarken yaptığı konuşmada, bu konuda, şunları söylemişti:

  "Biliriz ki Allah dünya üzerinde yarattığı bu kadar nimetleri, bu kadar güzellikleri insan istifade etsin, nimet sahibi olsun diye yaratmıştır ve azami derecede yararlanabilmek için de, bütün kainâttan esirgediği zekayı, aklı insanlara vermiştir."

  7 Şubat 1923'te, Balıkesir Zağnos Paşa Camii'nde, öğlen namazının kılınmasının ardından, Şehitlerin ruhlarına gönderilmek üzere okunan mevlitten sonra Atatürk şöyle demiştir:

  "Bizim dinimiz, akla en uygun ve en doğal bir dindir." Ve bu nedenledir ki son din olmuştur. Bir dinin doğal olması için akla, tekniğe, bilime ve mantığa uyması gereklidir. Bizim dinimiz bunlara tamamen uygundur. Müslümanların toplumsal yaşamlarında, hiç kimsenin özel bir sınıf halinde varlığını korumaya hakkı yoktur. Kendilerinde böyle bir hak görenler, dini buyruklara uygun harekette bulunmuş olmazlar. Bizde ruhbanlık yoktur, hepimiz eşitiz ve dinimizin kurallarına eşit olarak öğrenmek zorundayız. Her birey dinini, din duygusunu, imanını öğrenmek için bir yere muhtaçtır; orası da okuldur.

  Bu kitapta, Gerçek İslam'ı Kur'an'dan en doğru şekilde Atatürk'ün, Cumhuriyet dönemindeki din öğretimi uygulamaları şu veciz ifadesi çerçevesinde gerçekleştirdiği anlatılmaktadır:

  "Gerçek islamiyet'ten uzaklaşanlar, kendilerini düşmanlarının ayakları altında bulurlar"

   

   

   

   

Atatürk, İslam ve Laiklik Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.