sadsad x
asdasd
Asilzade Yuvası Hakkında Bilgiler
Türü: Rus Edebiyatı
Sayfa Sayısı: 200
ISBN: 9789944860628
Kapak: Ciltsiz
İvan Sergeyeviç Turgenyev
İvan Sergeyeviç Turgenyev
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Asilzade Yuvası Kısa Özet

    Rus edebiyatının Batılı düşünceye sahip ilk yazarlarından Turgenyev, Asilzade Yuvası´nda dönüşüm içerisindeki Çarlık Rusyası´nda Rus entelektüelinin yuva arayışını resmetmektedir.
    Romanın yarı köylü yarı derebeyi kökenli ana karakteri Lavretski, İngiliz ağırlıklı eğitimine rağmen, sıradan bir Rus´un hassasiyetine sahiptir. Üniversite yıllarında tanıştığı eşiyle birlikte Paris´e gittiğinde, kendini bilimsel çalışmalara adar, ancak eşinin göz kamaştırıcı Paris sosyetesindeki çapkınlıklara kapılmasından rahatsızlık duyarak vatanına geri döner. Hayatı boyunca kendisine bir yuva arayan Lavretski´nin karşısına, bir başka asilzadenin evinde güzel kuzini Liza çıkar. Artık sadece topraklarını ve halkını düşünmek isteyen Lavretski, elinde olmadan bu genç kuzine âşık olacaktır.
    Kendisi de derebeyi kökenli olan Turgenyev, bu kısa romanında asilzadelerin yaşamından görüntüler aktarmak ya da trajik bir aşk öyküsü anlatmakla kalmamış, 19. yüzyıl Rus toplumunun arayışını da alegorik olarak dile dökmüştür. Karakterlerinin her birinin temelinde, aydınlanma sürecinde Rusya´nın seçebileceği olasılıklar yatmaktadır. Asilzade Yuvası, 1969 yılında Rus yönetmen Konçalovski tarafından sinemaya da aktarılmıştır.

Asilzade Yuvası Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.