sadsad x
asdasd
16,00 TL
9,92 TL
%38 indirim
Kazancınız
:
6,08 TL
Asar-ı Aşk Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Kitaplar
Sayfa Sayısı: 200
ISBN: 3990000028100
Kapak: Ciltsiz
Dede Ömer Ruşeni
Dede Ömer Ruşeni
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Asar-ı Aşk Kısa Özet

  Kültür dünyamızda numûne-i imtisâl hayatları ve nadîde eserleriyle iz bırakanların başında sûfilerin geldiğini söylesek abartmış olmayız. Bu sebeple kimi sûfîler hayatı ve sohbetleriyle topluma yön verirken kimileri de talebeleri ve yazdığı eserleriyle yön vermeye gayret etmiş, toplumu iyiye, doğruya, güzele ulaştırmaya çalışmışlardır.

  Bizde bu duygu ve düşüncelerden hareketle XV. asır Türk sûfî ve şâirlerinden olan Aydınlı Dede Ömer Rûşenî’nin eserlerinden derleme niteliğinde hazırlanan Âsâr-ı Aşk’ını kültür dünyamıza kazandırmak istedik.

  Âsâr-ı Aşk, Edirne Velî Dede Gülşenî Dergâhı’nın son dönem şeyhlerinden Şuayb Şerefeddîn Efendi tarafından Dede Ömer Rûşenî’nin Dîvân ile Miskin-nâme, Ney-nâme, Çoban-nâme mesnevîlerinden derlenerek yer yer kısa açıklamalarla 1316/1899 yılında İstanbul’da Şirket-i Sahâfiyye-i Osmâniyye Matbaası’nda bastırılmıştır.

  Bu çalışmada Âsâr-ı Aşk’ın mezkûr baskısı esas alınarak yeni harflere aktarılmıştır. Ayrıca eserin okuyucular tarafından daha iyi bir şekilde anlaşılması ve istifadenin kolay olabilmesi için de Dede Ömer Rûşenî’nin hayatı, şahsiyeti, eserleri hakkında bilgi verilerek metnin sonuna bir lügatçe, nutuk indeksi ile karma indeks eklenmişitr.

  Çalışmamız iki *Bölüm*den teşekkül etmektedir.
  *Birinci Bölüm*de Dede Ömer Rûşenî’nin hayatı, şahsiyeti, eserleri hakkında bilgi verilerek tasavvuf ve sûfî kavramlarına bakışı incelenmiştir.

  *İkinci Bölüm*de ise Âsâr-ı Aşk’ın günümüz harflerine aktarılan tahkikli metnine yer verilmiştir.

Asar-ı Aşk Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.