Aralıklı ve Aralıksız Uygulanan Aerobik Egzersiz Süresince Yağ Oksidasyon Hızındaki Değişimler

Tüm Ürünlerde KARGO BEDAVA!
20,00 TL %15
bkmkitap.com
Fiyatı
17,00 TL
Fiyat Alarmı
 • Vücudumuzdaki enerji kaynaklarından biri olan yağlar ye­teri kadar oksidasyona uğramadıkları sürece sağlığımız açı­sından problem yaratabilirler. Bu yüzden yıllardır süregelen çalışmalar, sağlıklı yaşam için yapılan egzersizin neyi amaç­ladığını ve amacına uygun olup olmadığını araştırmışlardır.

  Son yıllarda tüm dünyada en önemli nedenleri dengesiz beslenme ve fiziksel aktivite yetersizliği olan obezitenin gö­rülme sıklığı giderek artmaktadır. Obezite, genellikle vücut yağ dokularında fazla yağ birikimi ile insan sağlığını tehdit eden bir durum olarak tanımlanır. Vücut ağırlığındaki artı­şa yol açan temel neden; enerji alımının, enerji harcamasın­dan fazla olduğu pozitif enerji dengesidir (Ersoy ve Çakır 2007, Mokdad ve ark 2000).

  Dünya genelinde bir milyar kadar yetişkin bireyin, vü­cut ağırlığının fazla olması ve bunlardan 300 milyonunun obez olması, kronik hastalıkların yaygınlaşmasındaki baş­lıca nedenlerdendir. Obezite; kompleks bir hastalık olup, ciddi sosyal ve psikolojik etkileri bulunmakla beraber her sosyo-ekonomik düzeyden, her yaş grubundan insanı etkilemektedir (Ersoy ve ark 2008). Türkiye’de obezite özellikle kadınlarda oldukça yüksek oranlardadır. Ülkemizde 1999 yılında Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği, İs­tanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, Deneysel Tıp Araştırma Merkezi (DETAM) ve Sağlık Bakanlığının gerçekleştirdi­ği 24.788 kişinin tarandığı Türkiye Diyabet Epidemiyoloji (TURDEP) çalışmasında kadınlarda %30, erkeklerde %13, genelde ise %22.3 oranında obezite prevalansı tespit edil­miştir (Dinççağ ve ark 2002).

  Boyutlar(cm)
  :
  13.5 x 13.5 x 0
  Sayfa Sayısı
  :
  68
Yorumlar
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.