sadsad x
asdasd

Amerikan Grand Stratejisi - Obama'nın Ortadoğu Mirası

Seta Yayınları

Çağatay Özdemir

55,00 TL
36,85 TL
%33 indirim
Kazancınız
:
18,15 TL
Amerikan Grand Stratejisi - Obama'nın Ortadoğu Mirası Hakkında Bilgiler
Türü: Dünya Siyaseti ve Politikası Kitapları
Sayfa Sayısı: 280
ISBN: 9789752459953
Kapak: Ciltsiz
Çağatay Özdemir
Çağatay Özdemir
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Amerikan Grand Stratejisi - Obama'nın Ortadoğu Mirası Kısa Özet

    Geleneksel olarak ABD ile problem yaşayan Kuzey Kore, Çin ve İran’ın yanı sıra Türkiye, Avrupa Birliği ve hatta Kanada ile de ilişkileri gerilen Washington’ın nasıl bir strateji çerçevesinde hareket ettiğinin anlaşılması kolay değildir. Trump döneminde aşikar olan bu siyaset aslında selefi Obama tarafından uygulamaya konulmuştur. Hala büyük ölçüde sürdürülen Obama’nın grand stratejisi bu kitabın odak noktasıdır.

    Grand strateji dış politikaya dair takip edilecek yolu belirleyen büyük plandır. Bu bağlamda dış politika kararları ve araçlarının nasıl kullanılacağını ortaya koymaktadır. Kuruluşundan itibaren farklı grand stratejiler belirleyerek uluslararası sistemde kritik rol oynayan Washington Soğuk Savaş’ın ardından uluslararası sistemde tek başına hakim olabileceğini düşünmüştür. Fakat çok geçmeden çatışmalar meydana gelmiş ve bu gelişmeler ABD başkanlarının farklı grand stratejiler tercih etmesine neden olmuştur. Bu grand stratejilerin bazıları uzun süre uygulanırken bazıları ise zamanla değişmiştir.

    ABD’nin son dönemde benimsediği grand stratejiyi incelemekte ve Beyaz Sarayın politikalarının daha iyi anlaşılması için kıymetli bir perspektif sunmaktadır.

Amerikan Grand Stratejisi - Obama'nın Ortadoğu Mirası Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.