Kategoriler x

Çocuk Kitapları »

Edebiyat Kitapları »

Eğitim - Okula Yardımcı Kitaplar »

Gezi ve Rehber Kitapları »

Hobi & Oyuncak »

Kırtasiye »

KPSS Kitapları »

Psikolojik Kitaplar »

Sağlık Kitapları »

Tarih Kitapları »

Tüm Kategoriler »

Yayınevi Listesi »

Yazar Listesi »

15,00 TL
9,75 TL

Amarok

*Alpağut’nung Mengü AzRak Oğuz Kerişi* diye bu bitikte adlandırılan savaş uzluğu, eski Hun Türklerinin geçmişinden, gelenekleri ile Kam biliminden geliştirilerek, 1995 yılında kurulmuştur.
Eski Saka, Hun ile Kök Türklerin geçmişlerinden toplanmış olan bu bilgiler, yalnız er Alpağutların yaşam biçimine dayanmaktadır.

Eski Hun Türk inancı üzerine Alpağutlar, atalarının koruması altında olan seçkin erlerdir. Yaşamları yalnızca bu acunda olmakla değil, aynı anda atalarının tın acununda bulunmakla özeldir. Bu eşsizliklerinden dolayı, büyük Kamlardan yalnızca kağanlarının çok özel buyruğuna bağlı olmak için yetiştirilirlerdi.

Alpağutlar, kendi yaşamları söz konusu olsa bile, kağanlarının buyruğunu yerine getirmeden ölmezlerdi.

Yazar Hakan Haslaman, yapmış olduğu araştırmaları bir araya toplayabilmek için, Alpağut savaşçılarını bir öykü bitiğinde anlatmak istemiş, bunu da eski Saka Türklerinin Şu Kağan öyküsüne bağlantılı yapmıştır. Şu Kağan üzerine çok az bilgi bulunduğundan, bu eşsiz Kağanı bir çizgi bedizli bitikte, Alpağut savaşçısını anlatarak yeniden yaşatmaya çalışmıştır.
Hakan Haslaman diyor: *Saka Kartalı-Alpağut bitiğimi yazmaya başladığımda, yıllardır emek verip topladığım bütün bilgileri oldukça öz Türkçe sözle yazmaya çalıştım. Bu çalışmamda, Türkolog olan Özbek eşimin de birçok emeğiyle, sonunda bitiği dilediğim sonuca getirebildim. Okuyucularımıza bu bitikte yalnızca öz Türk dilinin bolluğunu değil, eski Türk geçmişi ile geleneklerinin bolluğunu da bir gerçek öyküyle yakınlaştırmak istedim. Bu bitik acunda ilk olarak tümü öz Türkçe sözle yazılmış olsa da, okuyucularımız bitiğin içerdiği öyküyü kolaylıkla anlayıp, konuya bağlı kalacakları inancındayım.