Kategoriler x

Çocuk Kitapları »

Edebiyat Kitapları »

Eğitim - Okula Yardımcı Kitaplar »

Gezi ve Rehber Kitapları »

Hobi & Oyuncak »

Kırtasiye »

KPSS Kitapları »

Psikolojik Kitaplar »

Sağlık Kitapları »

Tarih Kitapları »

Tüm Kategoriler »

Yayınevi Listesi »

Yazar Listesi »

50,00 TL
32,50 TL

İlk baskıda 868 yılında başlattığımız bu çalışmayı geliştirerek birçok yeni devlet eklemiş ve ilk baskıda adı geçen devletler hakkında detaylı bilgilere inerek çalışmayı tamamlamaya çalıştık. İlk baskıda ele alınan 23 tane Alevi Devletine ek olarak 15 devlet daha araştırmalarda bulunmuş ve Alevi Devletlerinin sayısı 38`e çıkartılmıştır. Daha önce kimsenin pek de dikkatini çekmeyen İmam Hasan`ın torunu İdris`in(İmam Hasan`ın oğlu Hasan-ı Müsenna`nın İdris) kurduğu İdrisiler devleti ve İran`da 864 yılında İmam Hasan soyundan gelenlerin kurduğu Alaviler Devleti de araştırmaya dahil edilmiş ve tarihte göz ardı edilen bir konu gün ışığına çıkartılmıştır.

İlk baskıda 868 yılından başlatılan kitabımız bu yeni baskısında yeni araştırmalar ışığında genişletilmiş birçok yazı ve belgelerle birlikte 789 tarihine kadar inmiştir. Yani Hamdanilerden 79 yıl önce İmam Hasan`ın torunu İdris bir devlet kurmuş ve şimdiki Fas`ta o dönemde Abbasilere rakip ikinci Müslüman devlet konumuna getirmiştir.

İdris Fas`ta devlet kurduğunda 12 İmam`ın yedincisi İmam Musa Kazım hayattaydı. İdrisiler devletinde hükümdara bu yüzden Halife ünvanı verilmemiş, sadece Emir olarak tanınmıştır.