sadsad x
asdasd

Acıyan Beden Psikosomatiğe Psikanalitik Bakışlar

İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları
18,52 TL
16,11 TL
%13 indirim
Kazancınız
:
2,41 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Acıyan Beden Psikosomatiğe Psikanalitik Bakışlar Hakkında Bilgiler
Türü: Ekol ve Yaklaşım Kitapları
Sayfa Sayısı: 180
ISBN: 9786053994268
Kapak: Ciltsiz
Kolektif
Kolektif
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Acıyan Beden Psikosomatiğe Psikanalitik Bakışlar Kısa Özet

  İstanbul Psikanaliz Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Derneği (Psike İstanbul) tarafından düzenlenen *Acıyan Beden: Psikosomatik* başlıklı sempozyumda sunulan bildirilerin yazılı hale getirilmesiyle ortaya çıkan bu kitapta psikanalitik kuram ve uygulamalardan yola çıkarak beden ve ruhsallık ilişkisi hakkında süren tartışmaları takip edeceksiniz.

  Somatik hastalarla çalışmak oldukça talepkâr bir iştir ve analist için zorlu bir görevdir. Size *ruhsal açıdan acı çekmiyorum, sadece fiziksel olarak hastayım, hepsi bu* diyen bir hastayla analist olarak ne yaparsınız? Paris Psikosomatik Okulu’nun kurucuları, somatik hastaların ruhsal işleyişindeki bir bozukluğun altını çizmişlerdir. Onların bu ifadelerini tersine çevirmek istiyorum. Artık kendime *Bu hastadaki eksiklik nedir?* diye değil, daha ziyade *Onunla temasa geçmemle ilgili bendeki eksiklik nedir?* diye soruyorum…

  - Jacques Press

  Beden ve Zihin yoktur; Beden diye bir şey yoktur; Zihin diye bir şey yoktur. Daha da radikal bir biçimde, bedenin ve zihnin, bir bütün olarak organizmadan ayrı içkin bir varoluşu olmadığı, gözlemleyenin bakış açısıyla ilgili iki kategori olduğu söylenebilir… Eğer beden ve zihin *tek ve özdeş* (Spinoza) ise beden olarak gözlemlediğimiz şeye zihne atfettiğimiz nitelikleri atfetmemiz, dolayısıyla da şöyle bir beden tasavvur etmemiz gerekir:

  - düşünen, hisseden, yanıt veren, acı çeken, keyif alan;

  - bedensel bir aktarım ve bedensel bir karşıaktarım hipotezi noktasına kadar ilişkisel faaliyet içinde bulunan.

  - Luigi Solano

  Şimdi bedeninin sakinleri ve onun patikaları ile ilgili daha dokunaklı ve anlamlı konuşabildiğine göre beden ve onun sakinleri olarak, *hayaletler, ev sahipleri ve misafirler* hakkında konuşmalıyım. Onun zihnine en iyi şekilde hizmet eden ortak yaratımımız olan bir dil onun daha fazla şeyi çözmesine imkân veriyor: *şimdi bağırsaklarım çalışıyor, bu yüzden başka bir alana ilerleyebilirim… Benim içimde bir şeyler var mı sence?

  - Maurice Apprey

  - Radikal Kitap, Toplumsal Tarih, Agos

Acıyan Beden Psikosomatiğe Psikanalitik Bakışlar Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.