sadsad x
asdasd

7-10. Yüzyıllarda Güney Kafkasya ve Müslüman Araplar

Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 160
ISBN 9786052881880
Tüm Siparişlerde KARGO 1 LİRA!
25,28 TL %35
bkmkitap.com
Fiyatı
16,43 TL
Fiyat Alarmı
Paylaş:
  • 7-10. Yüzyıllarda Güney Kafkasya ve Müslüman Araplar Kısa Özet

    Güney Kafkasya stratejik konumu ve verimli topraklarıyla tarih boyunca büyük devletlerin ilgi alanı olmuştur. Coğrafyanın öncelikle Roma ve Pers, ardından Bizans-Sasani devletleri arasında sürekli rekabet alanı olduğunu görmekteyiz. Sasanilerin ortadan kalkmasıyla birlikte sahneye Müslüman Araplar girmiş, yaklaşık dört asır kaldıkları Güney Kafkasya’da Bizans ve Hazar Devleti ile yoğun bir mücadele içine girmişlerdir.

    Araplar öncelikle Kafkas Dağlarının aşılması zor şartları, ardından Hazar Devleti’nin direnciyle Kafkasların kuzeyine geçme imkânını bulamadılar. Hâkim oldukları sürede Ermeni, Gürcü, Oset, Alban, Türk ve diğer milletlerle kimi zaman barış, kimi zaman mücadele halinde bir münasebetleri söz konusudur. Emevi ve Abbasiler döneminde Bizans baskısıyla sürekli taraf değiştirmek zorunda kalan yerli unsurlar, Abbasilerin zayıflaması ile birlikte daha güçlü ve bağımsız bir siyasi yapılanmaya yönelmişlerdir.

    İslam egemenliğinde Bizans’ın dini ve siyasi baskısından kurtulan Hristiyan toplumlar dini ve milli yapılanma imkânı bulmuşlardır. Bununla birlikte Kafkasya özellikle Abbasiler dönemindeki ticaret ve vergi gelirleri bakımından İslam devletinin önemli kaynaklarından birini oluşturmaktaydı.

7-10. Yüzyıllarda Güney Kafkasya ve Müslüman Araplar Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.