sadsad x
asdasd

1980'lerden 2000'lere Siyasal Kürt Kadının İnşası

Belge Yayınları
20,00 TL
14,80 TL
%26 indirim
Kazancınız
:
5,20 TL
Alışveriş Listeme Ekle
1980'lerden 2000'lere Siyasal Kürt Kadının İnşası Hakkında Bilgiler
Türü: Araştırma - İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 252
ISBN: 9789753447089
Kapak: Ciltsiz
Melike Gül Demir
Melike Gül Demir
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • 1980'lerden 2000'lere Siyasal Kürt Kadının İnşası Kısa Özet

  *Gerilla dedikleri de çocuğumuzdur. Benim çocuğum dağa çıkmadı ama onlar da benim çocuğum. Benim bu gözyaşlarım için çıktılar o apansız dağlara, bu zulme karşı çıktılar, aç susuz.

  Babamı vurduklarında ateşkesti. Devlet kirli işlerini PKK üstüne yıkıyordu. Her zulmün sebebi olarak PKK’yi gösteriyordu. Bizim evi yakanlar ile babamı yakarak öldürenin PKK olduğunu söylediler. Biz gerçeği biliyoruz. Kimin öldürdüğünü yaptığını biliyoruz. Bugün bu aşikar. Hem öldürüyorlar hem de…

  Babamın cenazesine yaklaştırmadılar bizi. Bir yere gömdüğünü söylüyorlar ama neresi olduğunu biz de bilmiyoruz. Mahkememiz devam ediyor. Babamı öldürdüler, ömür boyu da bizi bu acıyla baş başa bıraktılar. Bizi de her gün o ateşte yaktılar.* (Meltem)

  Kitap, bir tarafta yerinden edilmeyle kendini İstanbul’da bulan kadınların kendi sesinden kendi hikayelerine odaklanıyor, diğer tarafta 1980’lerden başlayarak *Özgür Kadın* tarihinde konuşulmamış, araştırılmamış alana yöneliyor ve kadının siyasallaşmasına odaklanıyor.

  Günlük yaşamımızda kanıksadığımız ve siyasi görüşlerimiz ile kimliğimiz doğrultusunda içinde yer aldığımız kutuplaşma yüzünden, yaşantımıza yabancı olan durumları anlamaya yanaşmıyoruz. Anlamaktansa yargılama alışkanlığındayız. İşte bu çalışmanın değeri, köy boşaltmalarının tetiklediği zincirleme etkileşimle hayatları dönüşen sıradan, *sahici* insanları anlatmasında. Melike Gül Demir’in araştırma bulguları, *savaşın ve ölümün yaşanmadığı bir Türkiye özlemine kadının özgürleşeceği bir dünyanın hayali eşlik etti* diyor. Umarım anlamak, barışa giden yolu kısaltır.

  - Emine Onaran İncirlioğlu

1980'lerden 2000'lere Siyasal Kürt Kadının İnşası Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.