sadsad x
asdasd

1838 Yazında Kürdistan: İngiltere'nin Erzurum Başkosolosu James Brant'ın Kürdistan Seyahati Notları

Rupel Basım Yayın
18,52
15,00
%19 indirim
1838 Yazında Kürdistan: İngiltere'nin Erzurum Başkosolosu James Brant'ın Kürdistan Seyahati Notları Hakkında Bilgiler
Türü: Araştırma - İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 192
ISBN: 9786058487710
Boyut: 13.5 x 0
Kapak: Ciltsiz
James Brant
James Brant
Devamı
Kampanya

1838 Yazında Kürdistan: İngiltere'nin Erzurum Başkosolosu James Brant'ın Kürdistan Seyahati Notları Hakkında Yorumlar

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • 1838 Yazında Kürdistan: İngiltere'nin Erzurum Başkosolosu James Brant'ın Kürdistan Seyahati Notları Kısa Özet

  İngiltere’nin Erzurum konsolosu olan James Brant ve yardımcıları (Dr. E. D. Dickson ve M. D.) Kürdistan’ın bir kesimini dolaşarak araştırmalarda bulunmuşlardır. Bu gezinin notlarını yazan James Brant da, bu notları 1840’ta Journal of the Royal Geographical Society of London dergisinde yayınlamıştır. Notlarını hemen hemen her gün yazan James Brant, aynı zamanda gidip gördükleri bölgeleri de detaylı belirtmiştir.

  James Brant’ın gezip gördüğü ve kitapta da detaylı behsettiği yerler: Gimgim, Pasûr, Çiyayê Andok, Badika, Licê, Sîlwan, Hênê, Maden, Elezîz, Xarpût, Palo, Bîngol, Solxan, Bedlîs, Tatwan, Gewaş, Wan, Ercîş, Adilcewaz, Norşîn, Çiyayê Sîpanê, Xelat (Exlat), Diyadîn, Bayezid, Qerekilîse, Eleşgird.

  Yer ve kişi adları indeksi yanında ayrıca kitapta o döneme ait James Brant’ın gezdiği yerleri gösteren bi harita da yer almaktadır. 1830-40’lı yıllardaki Kürdistan’ın bu yöresiyle ilgili olarak araştırma yapmak isteyenler için zengin bir kaynak konumundadır.

  **

  Ev pirtûk notên Konsolosê îngiltereyê yê Erzeromê James Brant û du alîkarên wî (Dr. E. D. Dickson û M. D.) ne ku wê demê li hin herêmên Kurdistanê digerin. Piştre James Brant van notên xwe di salên 1840î de di kovara Journal of the Royal Geographical Society of London de belav dike. James Brant hema hema notên xwe rojane nivîsîye. Di pirtûkê de navên ciyên ku ew çûne û lê gerîyane jî wek sernivîs hatine diyarkirin: Wek Ji Erzeromê berbi Xinisê, Ji Xinisê berbi Mûşê û hwd.

  Ciyên ku lê gerîyane ev in: Gimgim, Pasûr, Çiyayê Andok, Badika, Licê, Sîlwan, Hênê, Maden, Elezîz, Xarpût, Palo, Bîngol, Solxan, Bedlîs, Tatwan, Gewaş, Wan, Ercîş, Adilcewaz, Norşîn, Çiyayê Sîpanê, Xelat (Exlat), Diyadîn, Bayezid, Qerekilîse, Eleşgird.

  Li gel indeksa navên cih û kesan herweha xerîteyeke ku cihên ku niviskar û hevalên xwe lê geriyane nişan dide jî wek pêvek li pirtûkê hatîye zêdekirin. Pirtûk ji bo lêkolînerên ku li ser salên 1830-40î lêdikolin, di warê navên herêmî yên cografîk û nav û bûyerên wê demê de çavkanîyeke hêja ye.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.